event burgee venue burgee

KoPun Tiistaikilpailut

2015

Lähtöryhmät erikseen

Pieni Lähtö

Sailed: 12, Discards: 7, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 28, Scoring system: KoPu ranking
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS 12.5 19.5 26.5 2.6 9.6 16.6 4.8 11.8 18.8 25.8 1.9 8.9 Total Nett DH/W
1 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 (12) (8) (11) 17 (12) (8) (-) 16 17 20 (15) 16 152 86  
2 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 (-) (-) 13 (-) 14 (10) (9) 18 (11) 18 (11) 12 116 75  
3 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 (-) (-) (-) (DNF) 16 (-) 11 (0 DSQ) (3) 14 13 18 75 72  
4 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 10 (6) (9) 15 (4) (-) (-) 14 9 10 (2) (-) 79 58  
5 Kristian Thomasson 903 HSK Kira Albin Express Pieni 1.12 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) 20 15 - 7 10 52 52  
6 Timo Lauttia 6801 EM TAI-TAI Inferno 33 Pieni 1.19 4 (-) (-) 13 (-) 6 (-) (DNF) (-) 8 17 (-) 48 48  
7 Ville Eloranta 9458 KoPu Herring Rouge X-79 Pieni 1.14 (-) (-) (-) 11 10 (-) (-) (-) 13 (-) 9 4 47 47  
8 Kari Ståhlberg 11579 HSK Milou First 31.7 LR Pieni 1.18 (-) (-) (-) 7 6 (-) (-) 8 (-) 7 (5) 8 41 36  
9 Tapio Seppälä 9099 PSS Kvinten Finngulf 28 e Pieni 1.14 (-) (-) (-) 9 (-) (-) 5 10 5 (-) (-) 5 34 34  
10 Raine Malja 9083 BåV Aralia Le Requin Pieni 1.05 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) 7 - 4 DNF 20 31 31  
11 Stefan Winqvist 932 NJK May H-vene Pieni 1.08 (-) 14 (-) (-) (-) (-) (-) (-) - - - 14 28 28  
12 Sannamari Himberg 7618 EPS Experience Albin Express Pieni 1.12 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) - 7 16 - - 23 23  
12 Tommi Kyntölä 10954 SMK Sen First 31.7 LR Pieni 1.18 (-) (-) (-) (DNF) (-) (-) (-) - - 12 4 7 23 23  
14 Mika Sinisalo 2757 KoPu Pullukka Sunwind 27 Pieni 1.03 6 3 3 (DNF) 3 (-) (-) (-) (-) 6 (-) (-) 21 21  
15 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 (2) (2) (1) 5 (1) 4 (-) 5 (2) 3 (-) 2 27 19  
15 Juha Hänninen 644 KoPu Lurifax Albin Express Pieni 1.12 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) - 19 - - - 19 19  
15 Jussi Heikkilä 10697 HSK Bella First 31.7 LR Pieni 1.18 (-) (-) (-) (-) (-) (-) 7 12 (-) - - - 19 19  
18 Eero Lehmijoki 10468 HSK Melisande First 31.7 Pieni 1.18 8 10 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) - - - 18 18  
18 Janne Westerlund 9161 KoPu Shere Khan J/92 Pieni 1.23 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) - 4 5 3 6 18 18  
20 Perttu Rönkkö 10605 HSK Penelope First 31.7 LR Pieni 1.18 (-) 16 (-) (-) (-) (-) (-) (-) - - - - 16 16  
21 Sampsa Hyysalo 9266 HSK ELMO J-92 Pieni 1.23 (-) 12 (-) (-) (-) (-) (-) (-) - - - - 12 12  
22 Juha Tuohino 3642 KoPu Merensilta Scanmar 35 Pieni 1.14 (-) (1) (-) (-) (-) (-) 3 4 1 2 (-) 1 12 11  
22 Jorma Valkama 78 KoPu Bonbon BB 10 meter Pieni 1.19 (-) (-) (-) (DNF) 2 (-) (-) 6 (-) - - 3 11 11 DH
24 Esa Vesmanen 11567 HSK Martha Swan 37 Pieni 1.15 (-) 4 5 (-) (-) (-) (-) (-) (-) - - - 9 9  
25 Kristoffer Öström 17 NJK Arneta 6mR Pieni 1.19 (-) (-) (-) (-) 8 (-) (-) (-) - - - - 8 8  
26 Mika Tolvanen 11509 HSK Elysia Elan 310 Pieni 1.22 (-) (-) 7 (-) (-) (-) (-) (-) - - - - 7 7  
27 Juho Törmä 8613 KoPu Obsessia Linjett 32 MH Pieni 1.12 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) - 6 - - - 6 6  
28 Janne Immonen 7873 TRIP Triptonic Elan 33 Pieni 1.13 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) 3 - 1 - - 4 4  

Iso Lähtö

Sailed: 12, Discards: 7, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 18, Scoring system: KoPu ranking
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS 12.5 19.5 26.5 2.6 9.6 16.6 4.8 11.8 18.8 25.8 1.9 8.9 Total Nett DH/W
1 Jani Lehti 11703 M Audi Quattro Next 37 Iso 1.38 (-) 15 15 17 13 (-) (-) (-) (-) (-) (-) 17 77 77  
2 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 (-) (11) (4) (9) 11 (8) (-) 15 13 11 (7) 15 104 65  
3 Hannu Niemelä 11513 HSK Das Boot Salona 38 Iso 1.32 (-) 9 13 (-) (-) (-) (-) (-) (-) 15 13 13 63 63  
4 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 (-) 13 (11) 13 (-) (-) 12 13 (7) (9) (5) 11 94 62  
5 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 10 (7) (5) (7) (-) (1) 10 (7) (5) 13 17 9 91 59  
6 Tuomas Riski 11572 HSK Bianco First 35 Iso 1.29 (-) (-) 17 15 (-) (-) (-) (-) (-) 7 15 - 54 54  
7 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 (-) (-) (7) (DNF) 7 14 (6) 11 9 (5) (4) 7 70 48  
8 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 6 (2) (2) 11 5 (2) (2) (3) (3) (3) 11 4 54 37  
8 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 12 5 (-) (DNF) 9 6 (-) (-) (-) (-) (3) 5 40 37  
10 Matti Rekonen 9871 HNP Mean Machine Mean Marine 32 Iso 1.30 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) 9 11 1 9 - 30 30  
11 Palle Eklund 11369 HSK Vind Ungen Finnflyer 36 Iso 1.32 8 3 9 5 3 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) 28 28 DH
12 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 4 (1) (1) 4 (1) 4 4 5 (1) (2) (1) (3) 31 21  
13 Erkki Lempiäinen 105 HSK Epsilon X-35 Iso 1.33 (-) (-) (-) (DNF) (-) 12 (-) (-) - - - - 12 12  
14 Mikko Mehtonen 11517 HSK Castillo de Bellver One-off 35 Iso 1.36 (-) (-) (-) (-) (-) 10 (-) (0 DSQ) - - - - 10 10  
15 Petteri Stenius 8186 HSK X-Zoom X-99 Iso 1.25 (-) (-) (-) (-) (-) (-) 8 (-) - - - - 8 8  
16 Jari Valtari 8197 EMK Penelope Jeanneau OD35 Iso 1.27 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) 2 - - 2 2 6 6  
17 Juho Malmberg 11022 M Viuhutar Finngulf 43 Iso 1.41 2 (-) 3 (-) (-) (-) (-) (-) (-) - - - 5 5  
18 Lars Andtfolk 11456 PSS Bura Salona 37 Iso 1.29 (-) (-) (-) (-) (-) (-) (-) - - - - 1 1 1  

12.5 - Pieni Lähtö

Rata E,1-6 m/s SE/SW

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:58:50 2:17:51 0:00:00 12  
2 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 2:10:38 2:21:05 0:03:00 10  
3 Eero Lehmijoki 10468 HSK Melisande First 31.7 Pieni 1.18 1:59:46 2:21:19 0:02:57 8  
4 Mika Sinisalo 2757 KoPu Pullukka Sunwind 27 Pieni 1.03 2:17:22 2:21:29 0:03:32 6  
5 Timo Lauttia 6801 EM TAI-TAI Inferno 33 Pieni 1.19 2:01:29 2:24:34 0:05:39 4  
6 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 2:09:53 2:39:45 0:17:49 2  

19.5 - Pieni Lähtö

Rata E, 3-5 m/s SW/W

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Perttu Rönkkö 10605 HSK Penelope First 31.7 LR Pieni 1.18 1:18:45 1:32:56 0:00:00 16  
2 Stefan Winqvist 932 NJK May H-vene Pieni 1.08 1:28:56 1:36:03 0:02:53 14  
3 Sampsa Hyysalo 9266 HSK ELMO J-92 Pieni 1.23 1:18:08 1:36:06 0:02:35 12  
4 Eero Lehmijoki 10468 HSK Melisande First 31.7 Pieni 1.18 1:21:28 1:36:08 0:02:43 10  
5 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:25:11 1:38:49 0:05:05 8  
6 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 1:39:03 1:46:58 0:13:00 6  
7 Esa Vesmanen 11567 HSK Martha Swan 37 Pieni 1.15 1:33:51 1:47:56 0:13:03 4  
8 Mika Sinisalo 2757 KoPu Pullukka Sunwind 27 Pieni 1.03 1:49:35 1:52:52 0:19:22 3  
9 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 1:34:23 1:56:05 0:18:50 2  
10 Juha Tuohino 3642 KoPu Merensilta Scanmar 35 Pieni 1.14 1:59:51 2:16:38 0:38:20 1  

26.5 - Pieni Lähtö

Rata G, 3-5 m/s E/SE

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 0:59:07 1:06:13 0:00:00 13  
2 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 0:57:59 1:07:16 0:00:54 11  
3 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 1:03:05 1:08:08 0:01:47 9  
4 Mika Tolvanen 11509 HSK Elysia Elan 310 Pieni 1.22 0:56:48 1:09:18 0:02:32 7  
5 Esa Vesmanen 11567 HSK Martha Swan 37 Pieni 1.15 1:07:00 1:17:03 0:09:26 5  
6 Mika Sinisalo 2757 KoPu Pullukka Sunwind 27 Pieni 1.03 1:15:07 1:17:22 0:10:50 3  
7 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 1:04:23 1:19:11 0:10:33 1  

2.6 - Pieni Lähtö

Rata F lyhennetty, 0-4 m/s

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 2:30:58 2:55:07 0:00:00 17  
2 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 2:46:26 2:59:45 0:04:17 15  
3 Timo Lauttia 6801 EM TAI-TAI Inferno 33 Pieni 1.19 2:32:06 3:01:00 0:04:56 13  
4 Ville Eloranta 9458 KoPu Herring Rouge X-79 Pieni 1.14 2:56:48 3:21:33 0:23:11 11  
5 Tapio Seppälä 9099 PSS Kvinten Finngulf 28 e Pieni 1.14 3:01:10 3:26:32 0:27:33 9  
6 Kari Ståhlberg 11579 HSK Milou First 31.7 LR Pieni 1.18 3:03:13 3:36:12 0:34:49 7  
7 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 3:36:32 4:26:20 1:14:09 5  
8 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 DNF     0  
8 Tommi Kyntölä 10954 SMK Sen First 31.7 LR Pieni 1.18 DNF     0  
8 Mika Sinisalo 2757 KoPu Pullukka Sunwind 27 Pieni 1.03 DNF     0  
8 Jorma Valkama 78 KoPu Bonbon BB 10 meter Pieni 1.19 DNF     0 DH

9.6 - Pieni Lähtö

Rata E, 4-9 m/s SW

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 1:20:36 1:35:55 0:00:00 16  
2 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 1:26:06 1:36:26 0:00:28 14  
3 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:23:45 1:37:09 0:01:04 12  
4 Ville Eloranta 9458 KoPu Herring Rouge X-79 Pieni 1.14 1:26:40 1:38:48 0:02:32 10  
5 Kristoffer Öström 17 NJK Arneta 6mR Pieni 1.19 1:24:25 1:40:27 0:03:49 8  
6 Kari Ståhlberg 11579 HSK Milou First 31.7 LR Pieni 1.18 1:25:26 1:40:49 0:04:09 6  
7 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 1:37:25 1:45:13 0:08:36 4  
8 Mika Sinisalo 2757 KoPu Pullukka Sunwind 27 Pieni 1.03 1:44:47 1:47:56 0:11:40 3  
9 Jorma Valkama 78 KoPu Bonbon BB 10 meter Pieni 1.19 1:36:58 1:55:23 0:16:22 2 DH
10 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 1:40:58 2:04:11 0:22:59 1  

16.6 - Pieni Lähtö

Rata D, 8-11 m/s NW

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 1:38:04 1:49:50 0:00:00 10  
2 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:37:02 1:52:34 0:02:21 8  
3 Timo Lauttia 6801 EM TAI-TAI Inferno 33 Pieni 1.19 1:41:39 2:00:58 0:09:21 6  
4 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 1:44:43 2:08:48 0:15:25 4  

4.8 - Pieni Lähtö

Rata E, 3-5 m/s NW

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 1:22:17 1:37:55 0:00:00 11  
2 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 1:27:39 1:38:10 0:00:13 9  
3 Jussi Heikkilä 10697 HSK Bella First 31.7 LR Pieni 1.18 1:24:13 1:39:23 0:01:14 7  
4 Tapio Seppälä 9099 PSS Kvinten Finngulf 28 e Pieni 1.14 1:28:03 1:40:23 0:02:09 5  
5 Juha Tuohino 3642 KoPu Merensilta Scanmar 35 Pieni 1.14 1:46:23 2:01:17 0:20:29 3  

11.8 - Pieni Lähtö

Rata F, 4-5 m/s E

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Kristian Thomasson 903 HSK Kira Albin Express Pieni 1.12 1:39:30 1:51:26 0:00:00 20  
2 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 1:40:55 1:53:02 0:01:25 18  
3 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:38:08 1:53:50 0:02:04 16  
4 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 1:49:34 1:58:20 0:06:23 14  
5 Jussi Heikkilä 10697 HSK Bella First 31.7 LR Pieni 1.18 1:41:19 1:59:33 0:06:53 12  
6 Tapio Seppälä 9099 PSS Kvinten Finngulf 28 e Pieni 1.14 1:45:25 2:00:11 0:07:40 10  
7 Kari Ståhlberg 11579 HSK Milou First 31.7 LR Pieni 1.18 1:42:10 2:00:33 0:07:44 8  
8 Raine Malja 9083 BåV Aralia Le Requin Pieni 1.05 1:59:59 2:05:59 0:13:51 7  
9 Jorma Valkama 78 KoPu Bonbon BB 10 meter Pieni 1.19 1:50:42 2:11:44 0:17:03 6 DH
10 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 1:52:14 2:18:03 0:21:38 5  
11 Juha Tuohino 3642 KoPu Merensilta Scanmar 35 Pieni 1.14 2:04:07 2:21:30 0:26:22 4  
12 Janne Immonen 7873 TRIP Triptonic Elan 33 Pieni 1.13 2:11:14 2:28:18 0:32:37 3  
13 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 DSQ     0  
13 Timo Lauttia 6801 EM TAI-TAI Inferno 33 Pieni 1.19 DNF     0  

18.8 - Pieni Lähtö

Rata T lyhennetty, 2-3 m/s SE

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Juha Hänninen 644 KoPu Lurifax Albin Express Pieni 1.12 1:52:18 2:05:47 0:00:00 19  
2 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:49:21 2:06:51 0:00:55 17  
3 Kristian Thomasson 903 HSK Kira Albin Express Pieni 1.12 1:55:44 2:09:37 0:03:26 15  
4 Ville Eloranta 9458 KoPu Herring Rouge X-79 Pieni 1.14 1:56:07 2:12:22 0:05:47 13  
5 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 1:58:44 2:12:59 0:06:26 11  
6 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 2:05:27 2:15:29 0:08:59 9  
7 Sannamari Himberg 7618 EPS Experience Albin Express Pieni 1.12 2:03:40 2:18:30 0:11:22 7  
8 Juho Törmä 8613 KoPu Obsessia Linjett 32 MH Pieni 1.12 2:04:08 2:19:02 0:11:50 6  
9 Tapio Seppälä 9099 PSS Kvinten Finngulf 28 e Pieni 1.14 2:02:11 2:19:17 0:11:51 5  
10 Janne Westerlund 9161 KoPu Shere Khan J/92 Pieni 1.23 1:53:27 2:19:33 0:11:12 4  
11 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 1:59:53 2:22:40 0:14:11 3  
12 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 2:15:39 2:46:51 0:33:24 2  
13 Juha Tuohino 3642 KoPu Merensilta Scanmar 35 Pieni 1.14 2:42:11 3:04:53 0:51:51 1  

25.8 - Pieni Lähtö

Rata E, 7-8 m/s E

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:10:27 1:21:43 0:00:00 20  
2 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 1:14:41 1:23:39 0:01:43 18  
3 Sannamari Himberg 7618 EPS Experience Albin Express Pieni 1.12 1:14:47 1:23:45 0:01:49 16  
4 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 1:10:41 1:24:07 0:02:01 14  
5 Tommi Kyntölä 10954 SMK Sen First 31.7 LR Pieni 1.18 1:11:43 1:24:38 0:02:28 12  
6 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 1:18:38 1:24:55 0:02:58 10  
7 Timo Lauttia 6801 EM TAI-TAI Inferno 33 Pieni 1.19 1:14:09 1:28:14 0:05:29 8  
8 Kari Ståhlberg 11579 HSK Milou First 31.7 LR Pieni 1.18 1:16:17 1:30:01 0:07:02 7  
9 Mika Sinisalo 2757 KoPu Pullukka Sunwind 27 Pieni 1.03 1:27:26 1:30:03 0:08:05 6  
10 Janne Westerlund 9161 KoPu Shere Khan J/92 Pieni 1.23 1:14:56 1:32:10 0:08:30 5  
11 Raine Malja 9083 BåV Aralia Le Requin Pieni 1.05 1:28:06 1:32:30 0:10:16 4  
12 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 1:16:00 1:33:29 0:09:34 3  
13 Juha Tuohino 3642 KoPu Merensilta Scanmar 35 Pieni 1.14 1:22:10 1:33:40 0:10:29 2  
14 Janne Immonen 7873 TRIP Triptonic Elan 33 Pieni 1.13 1:28:33 1:40:04 0:16:14 1  

1.9 - Pieni Lähtö

Rata E lyhennetty, 1-3 m/s E/S

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Timo Lauttia 6801 EM TAI-TAI Inferno 33 Pieni 1.19 1:48:35 2:09:13 0:00:00 17  
2 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:56:57 2:15:40 0:05:34 15  
3 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 1:58:09 2:20:36 0:09:34 13  
4 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 2:28:28 2:46:17 0:33:06 11  
5 Ville Eloranta 9458 KoPu Herring Rouge X-79 Pieni 1.14 2:29:55 2:50:54 0:36:34 9  
6 Kristian Thomasson 903 HSK Kira Albin Express Pieni 1.12 2:33:25 2:51:50 0:38:03 7  
7 Kari Ståhlberg 11579 HSK Milou First 31.7 LR Pieni 1.18 2:25:51 2:52:06 0:36:21 5  
8 Tommi Kyntölä 10954 SMK Sen First 31.7 LR Pieni 1.18 2:26:52 2:53:18 0:37:22 4  
9 Janne Westerlund 9161 KoPu Shere Khan J/92 Pieni 1.23 2:23:03 2:55:57 0:38:00 3  
10 Marika Mäkelä 806 HSK H-hetki H-vene Pieni 1.08 2:44:10 2:57:18 0:44:31 2  
11 Raine Malja 9083 BåV Aralia Le Requin Pieni 1.05 DNF     0  

8.9 - Pieni Lähtö

Rata F, 6-8 m/s NW

Start: Pieni, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Raine Malja 9083 BåV Aralia Le Requin Pieni 1.05 1:32:33 1:37:11 0:00:00 20  
2 Antti Helenne 9106 SMer Merenhuiske J/80 Pieni 1.19 1:21:52 1:37:25 0:00:12 18  
3 Markku Auvinen 4493 SPS Donna Inferno 31 Pieni 1.16 1:25:30 1:39:11 0:01:44 16  
4 Stefan Winqvist 932 NJK May H-vene Pieni 1.08 1:32:24 1:39:48 0:02:25 14  
5 Pekka Annunen 279 KoPu 4Play Albin Express Pieni 1.12 1:29:30 1:40:14 0:02:44 12  
6 Kristian Thomasson 903 HSK Kira Albin Express Pieni 1.12 1:30:34 1:41:26 0:03:48 10  
7 Kari Ståhlberg 11579 HSK Milou First 31.7 LR Pieni 1.18 1:27:19 1:43:02 0:04:58 8  
8 Tommi Kyntölä 10954 SMK Sen First 31.7 LR Pieni 1.18 1:28:18 1:44:12 0:05:57 7  
9 Janne Westerlund 9161 KoPu Shere Khan J/92 Pieni 1.23 1:25:11 1:44:47 0:06:11 6  
10 Tapio Seppälä 9099 PSS Kvinten Finngulf 28 e Pieni 1.14 1:32:05 1:44:59 0:06:50 5  
11 Ville Eloranta 9458 KoPu Herring Rouge X-79 Pieni 1.14 1:33:09 1:46:11 0:07:54 4  
12 Jorma Valkama 78 KoPu Bonbon BB 10 meter Pieni 1.19 1:30:33 1:47:45 0:08:53 3 DH
13 Heikki Pönni 11433 HSK Helena Finngulf 331 Pieni 1.23 1:31:15 1:52:14 0:12:15 2  
14 Juha Tuohino 3642 KoPu Merensilta Scanmar 35 Pieni 1.14 1:42:50 1:57:14 0:17:35 1  

12.5 - Iso Lähtö

Rata E,1-6 m/s SE/SW

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 1:49:47 2:18:20 0:00:00 12  
2 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:49:49 2:21:40 0:02:35 10  
3 Palle Eklund 11369 HSK Vind Ungen Finnflyer 36 Iso 1.32 1:49:30 2:24:32 0:04:42 8 DH
4 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:56:27 2:29:03 0:08:23 6  
5 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:59:14 2:32:37 0:11:10 4  
6 Juho Malmberg 11022 M Viuhutar Finngulf 43 Iso 1.41 1:50:00 2:35:06 0:11:54 2  

19.5 - Iso Lähtö

Rata E, 3-5 m/s SW/W

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Jani Lehti 11703 M Audi Quattro Next 37 Iso 1.38 1:05:40 1:30:37 0:00:00 15  
2 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 1:12:59 1:31:14 0:00:29 13  
3 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:11:45 1:32:33 0:01:30 11  
4 Hannu Niemelä 11513 HSK Das Boot Salona 38 Iso 1.32 1:10:19 1:32:49 0:01:40 9  
5 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:12:19 1:33:17 0:02:04 7  
6 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 1:14:14 1:33:32 0:02:19 5  
7 Palle Eklund 11369 HSK Vind Ungen Finnflyer 36 Iso 1.32 1:13:04 1:36:27 0:04:25 3 DH
8 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:20:42 1:43:18 0:09:54 2  
9 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:22:06 1:45:05 0:11:18 1  

26.5 - Iso Lähtö

Rata G, 3-5 m/s E/SE

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Tuomas Riski 11572 HSK Bianco First 35 Iso 1.29 0:49:13 1:03:29 0:00:00 17  
2 Jani Lehti 11703 M Audi Quattro Next 37 Iso 1.38 0:46:05 1:03:36 0:00:05 15  
3 Hannu Niemelä 11513 HSK Das Boot Salona 38 Iso 1.32 0:49:19 1:05:06 0:01:13 13  
4 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 0:53:25 1:06:46 0:02:38 11  
5 Palle Eklund 11369 HSK Vind Ungen Finnflyer 36 Iso 1.32 0:51:59 1:08:37 0:03:53 9 DH
6 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 0:55:00 1:08:45 0:04:13 7  
7 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 0:53:22 1:08:51 0:04:09 5  
8 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 0:53:42 1:09:16 0:04:29 4  
9 Juho Malmberg 11022 M Viuhutar Finngulf 43 Iso 1.41 0:50:16 1:10:53 0:05:14 3  
10 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 0:55:31 1:11:04 0:05:55 2  
11 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 0:57:11 1:13:12 0:07:35 1  

2.6 - Iso Lähtö

Rata F lyhennetty, 0-4 m/s

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Jani Lehti 11703 M Audi Quattro Next 37 Iso 1.38 2:07:10 2:55:29 0:00:00 17  
2 Tuomas Riski 11572 HSK Bianco First 35 Iso 1.29 2:38:50 3:24:54 0:22:48 15  
3 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 2:48:35 3:30:44 0:28:11 13  
4 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 2:47:01 3:33:47 0:29:55 11  
5 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 2:48:48 3:37:45 0:32:46 9  
6 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 2:48:53 3:37:52 0:32:51 7  
7 Palle Eklund 11369 HSK Vind Ungen Finnflyer 36 Iso 1.32 2:51:05 3:45:50 0:38:08 5 DH
8 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 3:12:24 4:06:16 0:55:18 4  
9 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 DNF     0  
9 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 DNF     0  
9 Erkki Lempiäinen 105 HSK Epsilon X-35 Iso 1.33 DNF     0  

9.6 - Iso Lähtö

Rata E, 4-9 m/s SW

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Jani Lehti 11703 M Audi Quattro Next 37 Iso 1.38 1:05:15 1:30:03 0:00:00 13  
2 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:12:10 1:33:06 0:02:22 11  
3 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 1:15:33 1:35:12 0:04:05 9  
4 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 1:19:28 1:39:20 0:07:26 7  
5 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:18:22 1:40:19 0:08:01 5  
6 Palle Eklund 11369 HSK Vind Ungen Finnflyer 36 Iso 1.32 1:16:28 1:40:56 0:08:15 3 DH
7 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:19:56 1:42:19 0:09:35 1  

16.6 - Iso Lähtö

Rata D, 8-11 m/s NW

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 1:29:36 1:52:00 0:00:00 14  
2 Erkki Lempiäinen 105 HSK Epsilon X-35 Iso 1.33 1:24:56 1:52:58 0:00:43 12  
3 Mikko Mehtonen 11517 HSK Castillo de Bellver One-off 35 Iso 1.36 1:23:35 1:53:40 0:01:14 10  
4 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:28:39 1:54:22 0:01:50 8  
5 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 1:30:48 1:54:24 0:01:55 6  
6 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:32:49 1:58:48 0:05:19 4  
7 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:32:59 1:59:01 0:05:29 2  
8 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:38:20 2:06:51 0:11:31 1  

4.8 - Iso Lähtö

Rata E, 3-5 m/s NW

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 1:15:17 1:34:06 0:00:00 12  
2 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:15:54 1:37:55 0:02:57 10  
3 Petteri Stenius 8186 HSK X-Zoom X-99 Iso 1.25 1:18:50 1:38:33 0:03:33 8  
4 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 1:20:08 1:40:10 0:04:51 6  
5 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:21:38 1:44:29 0:08:07 4  
6 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:22:04 1:45:03 0:08:33 2  

11.8 - Iso Lähtö

Rata F, 4-5 m/s E

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:22:29 1:46:24 0:00:00 15  
2 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 1:28:09 1:50:11 0:03:02 13  
3 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 1:29:11 1:51:29 0:04:04 11  
4 Matti Rekonen 9871 HNP Mean Machine Mean Marine 32 Iso 1.30 1:26:14 1:52:06 0:04:23 9  
5 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:29:26 1:55:22 0:06:57 7  
6 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:33:57 2:00:15 0:10:49 5  
7 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:34:08 2:00:29 0:11:00 3  
8 Jari Valtari 8197 EMK Penelope Jeanneau OD35 Iso 1.27 1:38:47 2:05:27 0:15:00 2  
9 Mikko Mehtonen 11517 HSK Castillo de Bellver One-off 35 Iso 1.36 DSQ     0  

18.8 - Iso Lähtö

Rata T lyhennetty, 2-3 m/s SE

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:38:05 2:06:32 0:00:00 13  
2 Matti Rekonen 9871 HNP Mean Machine Mean Marine 32 Iso 1.30 1:38:25 2:07:57 0:01:05 11  
3 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 1:42:32 2:08:10 0:01:19 9  
4 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 1:43:46 2:09:43 0:02:33 7  
5 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:43:10 2:13:05 0:05:05 5  
6 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:51:51 2:23:10 0:13:00 3  
7 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:53:38 2:25:27 0:14:47 1  

25.8 - Iso Lähtö

Rata E, 7-8 m/s E

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Hannu Niemelä 11513 HSK Das Boot Salona 38 Iso 1.32 1:00:36 1:20:00 0:00:00 15  
2 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:04:08 1:22:44 0:02:07 13  
3 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:04:14 1:22:52 0:02:13 11  
4 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 1:06:30 1:23:08 0:02:30 9  
5 Tuomas Riski 11572 HSK Bianco First 35 Iso 1.29 1:04:52 1:23:41 0:02:51 7  
6 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 1:08:38 1:25:48 0:04:38 5  
7 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:08:03 1:27:06 0:05:33 3  
8 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:08:43 1:27:57 0:06:13 2  
9 Matti Rekonen 9871 HNP Mean Machine Mean Marine 32 Iso 1.30 1:08:24 1:28:55 0:06:52 1  

1.9 - Iso Lähtö

Rata E lyhennetty, 1-3 m/s E/S

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:39:21 2:08:10 0:00:00 17  
2 Tuomas Riski 11572 HSK Bianco First 35 Iso 1.29 1:46:58 2:17:59 0:07:37 15  
3 Hannu Niemelä 11513 HSK Das Boot Salona 38 Iso 1.32 1:45:02 2:18:39 0:07:56 13  
4 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:48:59 2:19:30 0:08:51 11  
5 Matti Rekonen 9871 HNP Mean Machine Mean Marine 32 Iso 1.30 1:48:58 2:21:39 0:10:23 9  
6 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:50:42 2:22:48 0:11:21 7  
7 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 2:07:07 2:38:54 0:24:35 5  
8 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 2:11:52 2:44:50 0:29:20 4  
9 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 2:12:41 2:47:11 0:30:58 3  
10 Jari Valtari 8197 EMK Penelope Jeanneau OD35 Iso 1.27 2:17:11 2:54:13 0:36:16 2  
11 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 2:20:32 2:59:53 0:40:24 1  

8.9 - Iso Lähtö

Rata F, 6-8 m/s NW

Start: Iso, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Sija Kippari Purjeno Seura Veneen nimi Tyyppi Lähtö LYS Purjehdusaika Corrected BCE Points DH/W
1 Jani Lehti 11703 M Audi Quattro Next 37 Iso 1.38 1:09:28 1:35:52 0:00:00 17  
2 Heikki Räisänen 420 HSK Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Iso 1.29 1:16:28 1:38:39 0:02:09 15  
3 Hannu Niemelä 11513 HSK Das Boot Salona 38 Iso 1.32 1:15:04 1:39:05 0:02:27 13  
4 Max Johansson 19699 NJK X-Cape X-99 Iso 1.25 1:20:05 1:40:06 0:03:24 11  
5 Minttu Paukkunen 11671 HSS Aava Arcona 340 Iso 1.29 1:18:38 1:41:26 0:04:19 9  
6 Mikko Soininvaara 9237 SPS Chantal Mannerberg 31 Iso 1.25 1:22:22 1:42:58 0:05:41 7  
7 Juhani Railo 11625 HSK LOW First 34.7 Iso 1.26 1:23:05 1:44:41 0:07:00 5  
8 Sami Puura 11761 HSK Amélie Bavaria 35 Match Iso 1.28 1:21:54 1:44:50 0:07:00 4  
9 Kai Vuorilehto 10068 NJK Pärlan Finngulf 37 Iso 1.28 1:22:23 1:45:27 0:07:29 3  
10 Jari Valtari 8197 EMK Penelope Jeanneau OD35 Iso 1.27 1:23:39 1:46:14 0:08:10 2  
11 Lars Andtfolk 11456 PSS Bura Salona 37 Iso 1.29 1:22:23 1:46:16 0:08:04 1  

www.koivusaarenpursiseura.fi


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com